Skip to content

24 Grace Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block1204
Lot20
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,200
62%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+3.9%
2024$7,715+6.2%
2023$7,267+3.1%
2022$7,047+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,144DeedBook 4682, Page 1701Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 672, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1955