Skip to content

87 Heron Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1962

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block1501
Lot32
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,212
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
41%
Improvement Value:$83,600
59%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,239+3.9%
2024$6,969+9.0%
2023$6,394+3.1%
2022$6,200+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,500
Sq Ft1,212DeedBook 4603, Page 143Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$85,000

From: MILLS, YVONNE A (ESTATE OF)

To: GRESK, RHONDA

Sq Ft1,212DeedBook 4469, Page 606Recorded9/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962