Skip to content

103 Central Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1951

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Feb 17, 2015

Property Information

Block1504
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,241
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
27%
Improvement Value:$149,200
73%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,451+3.9%
2024$10,061+6.2%
2023$9,477+3.1%
2022$9,190+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft2,241DeedBook 3898, Page 680Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 3056, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1951