Skip to content

55 Marlyn Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block1608
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,955
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
28%
Improvement Value:$114,900
72%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+3.9%
2024$7,833+6.2%
2023$7,378+3.1%
2022$7,155+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 933, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1941