Skip to content

31 Oriental Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2003

Property Information

Block1702
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,478
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$87,400
66%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+3.9%
2024$6,498+6.2%
2023$6,121+3.1%
2022$5,935+5.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936