Skip to content

36 Klessel Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block1804
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,216
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
43%
Improvement Value:$70,900
57%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+4.0%
2024$5,870+6.4%
2023$5,515+3.3%
2022$5,340+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955