Skip to content

52 New Jersey Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block1805
Lot17
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
Description1SS
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,640
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
33%
Improvement Value:$114,000
67%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,616+3.9%
2024$8,295+6.2%
2023$7,813+3.1%
2022$7,576+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3615, Page 313

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 818, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1950