Skip to content

7 Delaware Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block1812
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning04
Sq Footage1,144
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
26%
Improvement Value:$105,700
74%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+3.9%
2024$7,058+6.2%
2023$6,648+3.1%
2022$6,447+5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$151,500
Sq Ft1,144DeedBook 4572, Page 1607Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1253, Page 281

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1099, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1959