Skip to content

77 Dolbow Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1959

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 6, 2014

Property Information

Block2003
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning02/0
Sq Footage2,142
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
29%
Improvement Value:$139,100
71%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+3.9%
2024$9,571+6.2%
2023$9,015+3.1%
2022$8,742+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 3858, Page 296Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959