Skip to content

79 Queen Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1968

Last Sale Price
$238,900
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block2005
Lot23
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,556
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
26%
Improvement Value:$161,000
74%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+3.9%
2024$10,616+6.2%
2023$10,000+3.1%
2022$9,697+14.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,900
DeedBook 1227, Page 254

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 883, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1968