Skip to content

76 Sparks Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1945

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block2102
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class15
Description1.5SS
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,388
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
35%
Improvement Value:$102,400
65%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+3.9%
2024$7,735+6.2%
2023$7,286+3.1%
2022$7,065+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1074, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1945