Skip to content

144 E Pittsfield St

Pennsville, NJ 08070

Built 1940

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
May 23, 1989

Property Information

Block2104
Lot19
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,951
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
19%
Improvement Value:$221,000
81%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,841+3.9%
2024$13,325+6.2%
2023$12,551+3.1%
2022$12,171+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 745, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1940