Skip to content

243 E Pittsfield St

Pennsville, NJ 08070

Built 1966

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block2601
Lot19
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,090
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
18%
Improvement Value:$209,300
82%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,015+3.9%
2024$12,530+6.2%
2023$11,803+3.1%
2022$11,445+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 1201, Page 238

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 1117, Page 231

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 910, Page 275

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 737, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1966