Skip to content

128 Castle Heights Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 1997

Property Information

Block2903
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,187
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
46%
Improvement Value:$60,200
54%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649+3.9%
2024$5,438+6.2%
2023$5,122+3.1%
2022$4,967+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 702, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1930