Skip to content

162 Boston Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1967

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 13, 1995

Property Information

Block2920
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
39%
Improvement Value:$78,500
61%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+4.0%
2024$6,067+6.4%
2023$5,700+3.3%
2022$5,520+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 905, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1967