Skip to content

84 Boston Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1979

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block3017
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$100,000
67%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,647+3.9%
2024$7,362+6.2%
2023$6,935+3.1%
2022$6,725+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From: SPARKS, JUDITH A

To: SIPPS, BRANDON + BRIEANNA A

Sq Ft1,440DeedBook 4120, Page 82Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3144, Page 495

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 756, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1979