Skip to content

50 Harvard Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1965

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block3206
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,404
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
25%
Improvement Value:$149,800
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196+3.9%
2024$9,816+6.2%
2023$9,246+3.1%
2022$8,966+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 4306, Page 509Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 824, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1965