Skip to content

28 Georgia Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1965

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block3210
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
35%
Improvement Value:$94,300
65%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+3.9%
2024$7,102+6.2%
2023$6,689+3.1%
2022$6,487+5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1234, Page 199

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 1009, Page 190

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 646, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1965