Skip to content

77 Eaton Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1957

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block3308
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,566
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$92,800
65%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+3.9%
2024$7,009+6.2%
2023$6,602+3.1%
2022$6,402+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1247, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1957