Skip to content

82 Morningside Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1965

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block3315
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1.5SCB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,590
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$118,900
70%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,611+3.9%
2024$8,290+6.2%
2023$7,808+3.1%
2022$7,572+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

From: CAPUTO, ROBERT J SR + MELISSA GAIL

To: CALDWELL, ROBERT J JR + SHARLENE P

Sq Ft1,590DeedBook 4246, Page 28Recorded5/25/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 808, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1965