Skip to content

88 Kansas Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1970

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block3324
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
27%
Improvement Value:$128,300
73%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,962+3.9%
2024$8,628+6.2%
2023$8,127+3.1%
2022$7,881+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From: HARMON VENTURE LLC

To: SASSI, RICHARD + HARPER, BRIANNA

Sq Ft2,276DeedBook 4559, Page 17Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$75,500
Sq Ft2,276DeedBook 4533, Page 1377Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 735, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1970