Skip to content

95 Lafayette Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1972

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block3514
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,375
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$91,400
65%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+3.9%
2024$6,940+6.2%
2023$6,537+3.1%
2022$6,339+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

From: HEADMAN, JOHN M + KATHLEEN M

To: MANUEL, SHANE P

Sq Ft1,375DeedBook 4331, Page 319Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 703, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1972