Skip to content

Quaker Rd

Pennsville, NJ 08070

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block3519
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,562
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,000
88%
Improvement Value:$1,700
12%
Total Assessment$13,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$698+3.8%
2024$672+6.2%
2023$633+3.1%
2022$614+5.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
Sq Ft1,562DeedBook 4717, Page 1775Recorded1/16/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$215,400
DeedBook 1286, Page 156

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1021, Page 85