Skip to content

10 King Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1955

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
Apr 8, 1993

Property Information

Block3701
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class13
Description1SCB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage625
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
55%
Improvement Value:$34,800
45%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,915+3.9%
2024$3,769+6.2%
2023$3,550+3.1%
2022$3,443+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 850, Page 59

Property Sale

Sale
$12,850
DeedBook 641, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1955