Skip to content

14 Mulberry Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1970

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jan 31, 1991

Property Information

Block3703
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
39%
Improvement Value:$64,800
61%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+3.9%
2024$5,242+6.2%
2023$4,937+3.1%
2022$4,788+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 794, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1970