Skip to content

187 Salem Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block3704
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,308
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
25%
Improvement Value:$149,900
75%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+3.9%
2024$9,865+6.2%
2023$9,292-4.9%
2022$9,773+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,300
DeedBook 610, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1977