Skip to content

51 Rutgers Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block3719
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class13
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage640
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
49%
Improvement Value:$53,400
51%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292+3.9%
2024$5,095+6.2%
2023$4,799+3.1%
2022$4,653+7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft640DeedBook 4707, Page 493Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$50,000

From: PHERO, DEVLIN G

To: MARINO, ANTONINO

Sq Ft640DeedBook 4269, Page 288Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950