Skip to content

196 Lincoln Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1970

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block3801
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,000
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
38%
Improvement Value:$83,400
62%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,857+3.9%
2024$6,601+7.0%
2023$6,167+3.1%
2022$5,980+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 1127, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1970