Skip to content

13 Quaker Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1960

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Oct 23, 1987

Property Information

Block3805
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
34%
Improvement Value:$90,700
66%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969+3.9%
2024$6,709+6.2%
2023$6,320+3.1%
2022$6,128+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 701, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1960