Skip to content

3 Oberlin Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1975

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Nov 28, 1978

Property Information

Block3817
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
32%
Improvement Value:$105,100
68%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+3.9%
2024$7,539+6.2%
2023$7,101+3.1%
2022$6,886+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 605, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1975