Skip to content

27 K Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1974

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Jul 25, 1996

Property Information

Block4002
Lot14
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page34A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,502
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
22%
Improvement Value:$200,200
78%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,041+3.9%
2024$12,555+6.2%
2023$11,826+3.1%
2022$11,468+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 939, Page 217

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 650, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1974