Skip to content

28 Mahoney Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1954

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block4101
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
38%
Improvement Value:$69,800
62%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,710+3.9%
2024$5,497+6.2%
2023$5,178+3.1%
2022$5,021+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,232DeedBook 4579, Page 1966Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$76,800
DeedBook 826, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1954