Skip to content

8 Charles Pl

Pennsville, NJ 08070

Built 1957

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block4104
Lot30
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,382
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
27%
Improvement Value:$109,500
73%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+3.9%
2024$7,367+17.1%
2023$6,292+3.1%
2022$6,101+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,382DeedBook 4641, Page 1630Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$40,000

From: SMITH, ALEXANDRA + CURRY, DAWN

To: D'ANGELO, D + BEAL, J A + MATHEW

Sq Ft1,382DeedBook 4556, Page 1010Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$22,000
Sq Ft1,382DeedBook 4554, Page 584Recorded6/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957