Skip to content

406 S Broadway

Pennsville, NJ 08070

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block4105
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning04
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
62%
Improvement Value:$48,400
38%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+3.9%
2024$6,184+6.2%
2023$5,825+8.7%
2022$5,357+5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3104, Page 112

Property Sale

Sale
$301,600
DeedBook 1063, Page 186

Property Sale

Sale
$98,576
DeedBook 713, Page 166