Skip to content

23 Jones Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block4110
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,444
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
28%
Improvement Value:$107,000
72%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+4.0%
2024$6,994+6.4%
2023$6,574+3.2%
2022$6,367+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,444DeedBook 4742, Page 1447Recorded10/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960