Skip to content

317 Willow Grove Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1972

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block1002
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,249
Acreage9.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
22%
Improvement Value:$281,600
78%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,271+5.6%
2024$14,466+7.1%
2023$13,510+2.8%
2022$13,138+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,658
DeedBook 587, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1972