Skip to content

42 Lincoln Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1985

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block104
Lot36
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage2.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
31%
Improvement Value:$120,700
69%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+5.8%
2024$6,732+0.4%
2023$6,707+2.8%
2022$6,522+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 1151, Page 34

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 669, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1985