Skip to content

1038 Rainbow Circle

Elmer, NJ 08318

Built 1986

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block1514
Lot34
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
25%
Improvement Value:$195,900
75%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,144+5.0%
2024$10,609+4.2%
2023$10,182+2.8%
2022$9,900+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft2,516DeedBook 4550, Page 1385Recorded4/20/2020

Property Sale

Sale
$133,365
DeedBook 694, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1986