Skip to content

208 Dealtown Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1987

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block1601
Lot32
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
23%
Improvement Value:$134,500
77%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+5.0%
2024$7,119+4.2%
2023$6,832+2.8%
2022$6,643+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 3957, Page 625Recorded7/14/2015

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 3156, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1987