Skip to content

14 Margarete Drive

Elmer, NJ 08318

Built 1977

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block1605
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
40%
Improvement Value:$98,800
60%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+5.0%
2024$6,651+4.2%
2023$6,383+2.8%
2022$6,206+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From: LAGO, THOMAS J + MABEL A J

To: GANDY, HOWARD

Sq Ft1,608DeedBook 4562, Page 1138Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 703, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1977