Skip to content

95 Garden Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1980

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Aug 22, 1983

Property Information

Block1606
Lot19
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
22%
Improvement Value:$247,000
78%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,309+5.6%
2024$12,607+4.1%
2023$12,110+2.8%
2022$11,776+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 643, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1980