Skip to content

1105 Porchtown Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1978

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block1606
Lot45
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
41%
Improvement Value:$99,200
59%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,144+5.0%
2024$6,802+4.2%
2023$6,527+2.8%
2022$6,347+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft1,668DeedBook 4627, Page 1161Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$112,000

From: FANNIE MAE AKA FED NAT MORTG ASSOC

To: HELGET, JOHN L + CATHERINE B , HELGET, JOHN L + CATHERINE G

Sq Ft1,668DeedBook 4086, Page 32Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 894, Page 310

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 834, Page 147

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 661, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1978