Skip to content

861 Crow Pond Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block2002
Lot11
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
38%
Improvement Value:$66,300
62%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+5.4%
2024$4,054+4.3%
2023$3,885+3.0%
2022$3,771+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1028, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 956, Page 125

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 788, Page 175

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 681, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1850