Skip to content

19 Karen Drive

Elmer, NJ 08318

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block2002
Lot35
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
19%
Improvement Value:$171,700
81%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,989+5.1%
2024$8,556+4.1%
2023$8,220+2.8%
2022$7,993+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,400

From: CLIFFORD, ADAM B + MARGARET

To: MAZZA, JENNIFER

Sq Ft1,550DeedBook 3645, Page 429Recorded8/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$152,594
DeedBook 1017, Page 24