Skip to content

14 Deer Chase

Elmer, NJ 08318

Built 2000

Last Sale Price
$378,999
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block201
Lot76.06
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description1S-B-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage5.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
19%
Improvement Value:$294,200
81%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,317+5.6%
2024$14,510+4.1%
2023$13,937+8.8%
2022$12,809+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$378,999
Sq Ft2,320DeedBook 4538, Page 1924Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3083, Page 885

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1154, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$44,867
DeedBook 1010, Page 153