Skip to content

830 Crow Pond Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1984

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Jan 17, 1984

Property Information

Block2201
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
28%
Improvement Value:$106,000
72%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+5.1%
2024$5,900+4.1%
2023$5,669+2.8%
2022$5,512+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 646, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1984