Skip to content

1032 Willow Grove Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1940

Last Sale Date
Oct 10, 2006

Property Information

Block401
Lot18
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
60%
Improvement Value:$34,700
40%
Total Assessment$87,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,709+5.6%
2024$3,513+4.1%
2023$3,375+2.8%
2022$3,282+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1257, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1940