Skip to content

1028 Willow Grove Rd

Elmer, NJ 08318

Built 2007

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 22, 2000

Property Information

Block401
Lot20
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,700
53%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,633+5.6%
2024$5,336+4.1%
2023$5,126+2.8%
2022$4,984+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1051, Page 274