Skip to content

36 Primrose Dr

Elmer, NJ 08318

Built 2000
Other Exempt

Last Sale Price
$145,800
Last Sale Date
Aug 24, 2000

Property Information

Block401
Lot58.12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
24%
Improvement Value:$138,300
76%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,723+2.9%
2022$6,531+1.8%
2021$6,415+2.4%
2020$6,266+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,800
DeedBook 1049, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 2000