Skip to content

49 Primrose Dr

Elmer, NJ 08318

Built 2002

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Dec 17, 2002

Property Information

Block401
Lot58.18
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
26%
Improvement Value:$119,500
74%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855+5.6%
2024$6,494+4.1%
2023$6,238+2.8%
2022$6,066+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 1118, Page 339

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1111, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2002